BİBERON ÇÜRÜKLERİ VE EFE'NİN DİŞ AMELİYATIEvet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi yine bir sağlık problemiyle karşınızdayım.Yarın Ahmet Efe genel anesteziyle diş tedavisi olacak.bir dişi çekilecek birkaçtanesi de dolgu yapılacak.Daha tam olarak ağızında ki dişler tamamlanmadan bazı dişleri çürüdü.Doktor biberon çürüğü olduğunu söyledi.Efe biberon hiç kullanmadı yalancı emzik ise 7 ay kullandı.7-ci ayda dişleri çıkınca ben bıraktırmıştım dişleri yamuk olmasın diye.Ne yazık ki çözüm olamadım çünkü emzik yerine sürekli benim göğüsümü kullandı.Böyle de olunca gece ağızda kalan süt dişleri çürütmüş.Keşke emzik emseydi de dişleri yamuk çıksaydı çürük olacağına.Yarın erkenden Marmara ünüversitesi diş hekimliği fakültesine gidiyoruz.Bu akşam doktorumuzla son bir görüşeceğiz.yarın tedavinin olup olmayacağını söyleyecek.Büyük ihtimal olur gibi konuştu telefonda.ALLAHIM çok korkuyorum sen yardımcımız ol.Genel anestezi beni gerçekten çok korkutuyor.Güvenli bir yerde yapılması endişelerimi biraz hafifletiyor.Erken diş çekimi çocuğun konuşmasına engel oluyormuş.Efe henüz tam olarak konuşamıyor bazı yaşıtları konuşuyor.İnşallah etkilenmez fazla.Kafamda bir sürü cevabını bulamadığım soru var.İnşallah her şey yolunda gider.

Sevgiler benden hepinize.


                           BİBERON ÇÜRÜKLERİBebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir?

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.


Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.
Bunlar nelerdir?
Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Biberon çürüğü önemli midir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.


Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü sebebi ne olabilir?

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

ALINTIDIR.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !